26
Ivanas
Paleičikas
67 m.
Įmonės „Vaizga“ akcininkas
Gimimo vietaLyda, Baltarusija
Gyvenamoji vietaVilnius
Aukštoji mokyklaKauno politechnikos institutas
ŠeimaVedęs, turi sūnų ir dvi dukras
Dešinioji rankaAndrejus Paleičikas
Politika ir visuomeninė veiklaI. Paleičiką praeityje siejo artimi ryšiai su prezidentu Algirdu Mykolu Brazausku, tačiau šiuo metu verslininkas viešumoje matomas retai.

IVANO PALEIČIKO su šeimos nariais valdoma bendrovė „Vaizga“ kontroliuoja degalinių tinklą Lietuvoje ir Latvijoje valdančią bendrovę „Viada“ – ši turi 131 degalinę Lietuvoje ir 101 Latvijoje. 

2022 m. „Viada LT“ pajamos išaugo 42,6 proc., iki 0,98 mlrd. eurų, o ikimokestinis pelnas – 61 proc., iki 13,6 mln. eurų.

I. Paleičiko šeima kontroliuoja ir 86 degalines Lietuvoje valdantį „Baltic Petroleum“ tinklą, kurio akcininkų gijos nuveda iki Nyderlanduose registruotos bendrovės. Pavaldžiosios įmonės „Baltic Petroleum NT“ vadovas yra I. Paleičiko sūnus Andriejus. O šios šeimos tiesiogiai ar netiesiogiai valdomas įmones sieja ir bendras adresas Užubalių kaime šalia Vilniaus, kur verslininkas pasistatęs biurų pastatą „Orange Office“. „Baltic Petroleum“ 2022 m. uždirbo 6,17 mln. eurų pelno. 

I. PALEIČIKAS kapitalą pradėjo kaupti būdamas Rusijos koncerno „Lukoil“ atstovu Baltijos šalyse. Rusijos koncernui „Lukoil“ išėjus iš Baltijos šalių rinkos, verslininkas tapo didžiausio degalinių tinklo Lietuvoje savininku.

Ilgametės sąsajos su Rusijos koncernu „Lukoil“ jį pavertė savotišku Rusijos verslo Lietuvoje simboliu. Tačiau I. Paleičikas gimė Baltarusijos lenkų šeimoje Lydoje. Nors civilinės metrikacijos biure jis buvo užregistruotas Ivanu, šeima jį vadindavo lenkiškai – Janu, Janeku. I. Paleičikas yra katalikas. 

Pirmosiomis karo dienomis I. Paleičikas viešai pasmerkė Rusiją, taip pat prisidėjo prie paramos ukrainiečiams. 2023 m. „Viada“ paskelbė per prezidento Volodymyro Zelenskio fondą „United24“ Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms skirianti 250 tūkst. eurų, bet tai ne visa parama Ukrainai. 

Vyriausybė yra tyrusi, ar A. Paleičiko įmonių veikla neprieštarauja nacionalinio saugumo interesams, išvados buvo palankios verslininkui. 

KARO Ukrainoje pradžioje „Viada“ susikibo su įtakingu visuomenininku Andriumi Tapinu, kai šis užsiminė apie I. Paleičiko ryšius su Rusija. Konfliktas buvo užgesintas įtarimams nepasitvirtinus, o A. Tapinas atsiprašydamas padėkojo už „Viados“ paramą Ukrainai. 

„Viada LT“ tapo Kauno krepšinio klubo „Žalgiris“ partnere Eurolygoje. Suma, kiek bus paremtas legendinis klubas, paskelbta nebuvo. Sirgaliai degalinėse galės paskanauti „Žalgirio“ dešrainių ar mėtų sirupu pagardintos žalios latės.  

SUSIJĘ STRAIPSNIAI