14
Žilvinas
Marcinkevičius
56 m.
Buvęs VP grupės akcininkas
Gimimo vietaŠakiai
Gyvenamoji vietaVilnius
Aukštoji mokyklaVilniaus Universitetas
ŠeimaVedęs, turi dvi dukras ir sūnų
Dešinioji rankaAurimas Zimnickas
Politika ir visuomeninė veiklaLietuvos viešajame gyvenime visiškai nedalyvauja.

ŽILVINAS MARCINKEVČIUS visiškai nematomas viešame Lietuvos gyvenime – buvęs vienas labiausiai matomų vadinamojo VP dešimtuko narių žiniasklaidos dėmesio neišvengė tik 2021-aisiais dėl skyrybų su žmona Eda, kuri yra buvusių verslo partnerių Numavičių sesuo.

2016-ųjų pavasarį Ž. Marcinkevičius tyliai nutraukė paskutinius ryšius su VP grupe – buvusiems partneriams pardavė 15 proc. akcijų paketą. Sandorio vertė viršijo 160 mln. eurų. Tačiau 2018 m. pasirodė informacija, kad Ž. Marcinkevičius jungiasi prie brolių Mindaugo bei Gintaro, Juliaus Numo ir Dariaus Nedzinsko kovoti dėl didesnio atlygio už akcijas. 2022 m. ši kova išsikvėpė, Ž. Marcinkevičiaus broliui Mindaugui pardavus savo akcijas Nerijui Numai. 

2017 M. pabaigoje milijonieriui teko aiškintis dėl paramos tuo metu niekam nežinomam fondui „Aušroja“, kuriam skyrė 300 tūkst. eurų, pasinaudojęs teise paaukoti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM). 2016 m. pardavęs turėtas VP grupės įmonių akcijas Ž. Marcinkevičius tapo rekordininku pagal sumokėtą GPM – valstybės biudžetas buvo papildytas beveik 20 mln. eurų. „Aušrojos“ fondui vadovauja Nijolė Vaškevičienė, kurios sutuoktinis Jonas Vaškevičius yra Ž. Marcinkevičiaus advokatas.

2018 m. Ž. Marcinkevičius investavo į ekologiško ūkininkavimo bendrovę „Auga Group“ 7,164 mln. eurų ir įsigijo 7 proc. šios įmonės akcijų. 

ĮTAKĄ IR apsukas didinusią VP grupę rimta krizė užklupo 2008 m. pabaigoje, kai valdžią iš socialdemokratų perėmus Andriaus Kubiliaus vedamiems konservatoriams ir netrukus prezidento rinkimus laimėjus Daliai Grybauskaitei tapo akivaizdu, kad LEO LT projektas žlugs. Ž. Marcinkevičius buvo jo vedlys. 2003 m. jis užėmė „NDX energijos“ vadovo postą, tų pačių metų pabaigoje buvo įsigyti Vakarų skirstomieji tinklai, o 2007 m. su valstybe pradėta kalbėtis apie bendras atominės elektrinės statybas. LEO LT, turėjusį tapti didžiausiu Ž. Marcinkevičiaus kuruojamu projektu, lydėjo neskaidrumo šleifas ir skandalai. Nutrūkus LEO LT projektui verslininkas buvo pasitraukęs į Airiją plėtoti 2010 m. Liuksemburge įkurtos įmonės „Agile Finance“ veiklos, orientuotos į mažmeninės prekybos verslo plėtrą Europoje.

Su Ž. Marcinkevičiumi siejamas „Aušrojos“ fondas 2021-aisiais parėmė Šiaulių Šv. Ignaco Lojolos bažnyčią, taip pat keletą vaikais besirūpinančių organizacijų.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI